تالار گفتمان و انجمن های علمی آموزشی مهر
مهمان گرامي سلام.
برای دیدن محتوای موضوعات، همچنین دریافت فایل ها و ارسال مطلب لازم است که در این سایت عضو شويد. برای اینکار گزینه ی ثبت نام را انتخاب کنید. شايان ذكر كه عضويت در سایت مهر مي تواند باعث بهره مندي شما از امكانات جدید در اين انجمن شود.
چنانچه شما در این سایت عضو هستید گزینه ی ورود را برگزینید.
با تشکر 
الرئيسيةثبت نامورود

شاطر | 
 

 ترفند ها

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Googooly138
مدیر انجمن اخبار آی تی
مدیر انجمن اخبار آی تی
avatar

تاریخ عضویت : 2010-10-22

پستعنوان: ترفند ها    10/12/2010, 7:14 am

چقدر از کیبورد خودتانراضی هستید؟ آیا به درستی کار می کند؟ تمامی این کلیدها در صورتی می توانند مورداستفاده باشند که همگیشان به درستی کار کنند. کافیست یکی از آنها کار نکند دیگرصفحه کلید شما مورد اطمینان نیست و بزودی به کلیدی که کار نمی کند نیاز پیدا خواهیدکرد. قبل از آنکه اعصابتان بخاطر مدام فشار دادن کلید خراب، خرد شود، چند نکته زیررا هم امتحان کنید شاید کلید کیبورد سر به راه شد و مدتها در کنارتان بدرستی انجاموظیفه کرد. در این ترفند سعی می کنیم مرحله به مرحله سرویس را به شما آموزشدهیم.


مراحل سرویس:ابتدا کامپیوتر را خاموش کنید. سپسکیبورد را از کامپیوتر جدا کنید و آنرا به پشت برگردانید و تمامی پیچهای آنرابازکنید. سعی کنید در کنار دستتان ظرفی باشد که پیچها را درون آن بیندازید تا گم نشود. سپس قاب روی کیبورد را به آرامی و با دقت بردارید و مراقب باشید تا کلیدها از رویقاب جابجا نشوند، اکثر کیبوردها بعد از باز کردن پیچهایشان بوسیله خارهایی چفت میباشند، این خارها در کنار کیبورد وجود دارد، سعی کنید آنها را به آرامی باز کنید تادو سطح کیبورد آزاد شود، این کار را به دقت انجام دهید تا این خارها نشکند.سپس قابمحافظ صفحه کلید راباز کنید. دقت کنید معمولا این قاب توسط پیچهایی به بدنه متصل میباشند. بعد از باز کردن پیچها امکان دارد باز هم قاب باز نشود. در بعضی از کیبوردهاعلاوه بر پیچ ، چفتهای پلاستیکی نیز وجود دارند که مانع از باز شدن صفحه محافظ میشوند آنها را با دقت آزاد کنید.
اکنون پنبه ای را به الکل سفید آغشته کرده و دوسطح مدار صفحه کلید را به آرامی تمیز کنید. بسیار احتیاط کنید که به مدارها آسیبینرسانید. بعد از تمیز کردن،برد مربوطه را با پنبه خشک تمیز کنید تا اگر جرمی بجامانده از بین برود و باعث قطع ارتباط دو سطح مدار نشود. توجه داشته باشید که دربعضی از موارد بعد از تمیز کردن مدار باز هم مشکل کماکان باقی می ماند.
در اکثراین موارد اتصال مدار قطع شده است، این امر بیشتر زمانی اتفاق می افتد که مایعاتداخل کیبورد ریخته شده باشد. اکنون پا را فراتر می گذاریم و در صورتی که محل قطعاتصال دیده نشود با یک اهمتر مدار قطع شده را پیدا می کنیم. توضیح این کار سادهاست. اهمتر را بر روی حالت اتصال کوتاه قرار دهید. در این حالت در صورتیکه هر دو سراهمتر را به هم بزنید بوق اتصال کوتاه شنیده می شود. ابتدا یک سر اهمتر را به مدارکلید قطع شده بزنید و با سر دیگر آن مدار را تا انتها دنبال کنید در صورتیکه در هرکجا بوق اتصال شنیده نشد آن قسمت از مدار قطعشده است.
در بازار الکترونیک،ماژیکهایی وجود دارند( خیلی شبیه به خود کار غلط گیر) که قادرند اینگونه قطع شدگیها را ترمیم کنند. با استفاده از آنها اتصال بین دو نقطه را بر قرار کنید. برایاطمینان مجددا با اهمتر چک کنید.سپس ریبون و محل اتصال آن به کیبورد را با اسپرسخشک تمیز کنید.در صورت نداشتن ماژیک فوق از یک رشته سیم نازک جهت بر قرار کردناتصال بین دو نقطه قطع شده استفاده کنید. به وسیله چسب نواری (چسب شیشه ای) دو سرسیم را به ابتدا و انتهای محل قطع شدگی متصل کنید.

در انتها نیز کلیدها وقاب بدنه کیبورد را تمیز کنید، دقت داشته باشید که قاب و کلیدها کاملا خشک شدهباشند. درصورتیکه کمی آب داخل کلیدها یا بدنه باقی بماند باعث از بین رفتن مدارکیبورد می شود. اکنون کیبورد را به دقت بسته و آن را چک کنید. امیدوارم مشکلات برطرف شده باشد.
بررسی دلایل مختلف پاک شدنآفلاینهای دریافتی در یاهو مسنجر و حل این مشکل
یکی از مهمترین دغدغههایی که کاربران یاهو مسنجر با آن مواجه هستند از بین رفتن آفلاین هایی است کهدوستان برای آنها ارسال میکنند. به اصطلاح گاهی آفلاینهای یاهو مسنجر میپرد. اینموضوع دلایل مختلفی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی دلایل مختلف این پیش آمدبپردازیم و راه حل ساده مشاهده مجدد آفلاینها را به شما معرفی کنیم.

امادلایلی که باعث میشوند آفلاینهای ما پاک شوند:

پائين بودن سرعت وصل شدن به سرور ياهوازآنجايي که بيشتر کاربران اينترنتي در ايران از سرويس اينترنتي تلفني يا Dialup استفاده مي کنند، از سرعت پائيني برخوردارند. و موقع وصل شدن به سرور ياهو مسنجر،به دليل اين که ارسال بسته هاي اينترنتي (Packets) به سرور ياهو بيش از حد معمولطول مي کشد، لذا تصور ياهو بر اين مي شود که شما قطع شده ايد و بايد دوباره وصلشويد. در حالي که نصف عمليات Login شدن را انجام داده ايد.در اين حالت، به دليل اينکه يک ارتباط (ولو ناموفق) با ياهو برقرار شده است، ياهو با احتساب اين که شما بهسرور وصل شده ايد، آفلاين ها را براي شما ارسال مي کند. و از محل نگهداري آن پاک ميشود. و چون شما در برقراري تماس با ياهو ناموفق بوده ايد، لذا دوباره وصل مي شويد. که اين عمل باعث مي شود آفلاين هاي شما بپرد. چون طبق تصور ياهو، ديگر آفلايني وجودندارد که براي شما ارسال شود.البته در نسخه هاي 5 و به قبل ياهو مسنجر، هيچ وقتآفلاينها پاک نمي شدند. و خود شما بايد آنها را پاک مي کرديد.

بد شانسيدر ارتباط اينترنتچنانچه وقتي مسنجر شما در حال بالا آمدن باشد و به طورتصادفي اينترنت شما قطع(Disconnect) شود، متاسفانه پنجره آفلاين هاي شما خود بهخود بسته مي شود. که البته اين کار نتيجه برنامه نويسي بد اين قسمت ياهو مسنجر است. البته چنانچه از پشت LAN به ياهو وصل شده باشيد، کمي طول مي کشد تا قطع بودن شما بهبرنامه ياهو مسنجر ثابت شود.

زياد بودن بيش از حد آفلاين هاکسانيکه افراد زيادي آنها را Add کرده اند و مرتبا Send To All از افراد مختلف دريافتمي‌کنند، معمولا در دريافت آفلاين ها مشکل دارند. چون ياهو از يک حدي بيشتر آفلاينها را نگهداري نمي کند و چنانچه به بيش از حد مورد نظر برسد، تنها تعداد خاصي ازآخرين آفلاين ها به نمايش در مي آيند و بقيه دور ريخته مي شوند.

دير بهدير Login کردن به ياهو مسنجرچنانچه شما يک مدت طولاني، مثلا چند ماه بهياهو مسنجر Login نکنيد، آفلاين هاي شما مي‌پرد.

دير رسيدن آفلاين ها بهدست شماگاهي اوقات به دلايل نامشخص، آفلاين ها دير به دست شما مي رسند. مثلا، فردي ديروز براي شما آفلاين گذاشته، اما شما امروز وقتي وارد مسنجر مي شويدآفلاين را نمي بينيد. بلکه ممکن است در دفعات بعدي آن آفلاين به دست شمابرسد.
مخفی کردن یک فولدر یا فایل بهشکلی جدید و حیرت انگیز!
در این ترفند قصد داریمیک روش بسیار جالب و کاربردی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید یکفولدر یا یک فایل را در داخل ویندوز XP به سادگی کاملأ از صحنه روزگار محو کنید بهشکلی که کاملأ مخفی و ناپیدا شود. سپس خودتان میتوانید با دانستن نام آن فایل و یافولدر مجدد و به همان سادگی آن را بازیابی و ظاهر سازید. این ترفند را میتوانیدساده ترین نوع مخفی سازی فایل دانست به نحوی که با استفاده از گزینه های مشاهدهفایلهای Hidden و امثالهم هم نمیتوان آن را مشاهده کرد.

برای اینکار:

ابتدا از منوی Stat وارد Run شوید. سپس دستور cmd را تایپ نموده و Enter بزنید.
اکنون در داخل CMD کد زیر را وارد کنید و Enter بزنید:
attrib +h +sD:/Tarfandestan
دقت کنید این کد فولدر Tarfandestan را در درایو D مخفی میسازد.
به Space های خورده شده در میان کدنیز دقت کنید.
با این عمل فولدر Tarfandestan کاملأ از روی هارد شما مخفیمیشود.

در صورتی که میخواهید یک فایل را نیز مخفی کنید کافی است آدرس رابدین شکل وارد کنید:
attrib +h +s D:/Windows/Tarfandestan.exe
این کد فایل Tarfandestan.exe رادر داخل درایو D و پوشه Windows مخفی میسازد.

به همین سادگی شما میتوانیدعملیات مخفی سازی را انجام دهید.

اما چگونه این فایلهای مخفی کرده رابازگردانیم؟بدین منظور در داخل CMD دستور زیر را وارد کنید تا به ترتیب فایلهایمخفی شده مان آشکار گردند:
attrib -h -sD:/Tarfandestanattrib -h -s D:/Windows/Tarfandestan.exe
تنها دقت کنید که محل و نامفایل مخفی شده تان فراموش تان نشود چرا که دیگر امکان بازیابی آن وجودندارد.
4 ترفند کوچک در Yahoo Mail
برای استفاده ازترفندهای زیر ابتدا از mail.yahoo.comوارد صفحه Yahoo Mail شوید. سپس ترفندهای زیر را اجراکنید:1- آدرسهای مسدودشدهبدین وسیله قصد داریم تاآدرسهایی که نمیخواهیم از جانب آنها ایمیلی برای ما ارسال شود را مسدود کنیم. بدینمنظور روی لینک Options کلیک کنید. در صفحه بعد به Block Addresses بروید. در اینصفحه در قسمت Add Block ایمیل فردی را که میخواهید از جانب او ایمیلی برای شمانیاید را وارد کنید تا او بلاک شود. در حال حاضر شما تا 500 نفر را میتوانید مسدودکنید.2- مشاهده IP افرادفرستنده ایمیلبدین وسیله شمامیتوانید IP افرادی که برایتان ایمیل ارسال کرده اند را پس از باز کردن ایمیلشانمشاهده کنید. بدین منظور پس از مراجعه به Options ، به General Preferences بروید. در قسمت Headers گزینه دوم یعنی Show all headers on incoming messages را انتخابکنید. در پایان روی دکمه Save کلیک کنید. اکنون هر ایمیلی را که در Inbox تان بازکنید در قسمت X-Originating-IP میتوانید IP ارسال کننده را مشاهدهکنید.3- تنظیم تعداد ایمیلهایقرار گرفته شده در صفحهبا استفادهاز این ترفند میتوانید تعداد ایمیلهای وارد شده در هر صفحه را تنظیم کنید که در هرصفحه Inbox جای بگیرد. اگر قصد پاک کردن کلیه ایمیل هایتان را داشته باشید این روشمیتوانید کار شما را آسان تر گرداند. برای این کار پس از رفتن به صفحه Options مجددبه General Preferences بروید. حال در قسمت Messages per Page یکی از اعداد 10 ، 25، 50 ، 100 و 200 را انتخاب کنید. این اعداد نمایانگر تعداد ایمیلها در هر صفحهاست. در پایان دکمه Save را بزنید تا اطلاعات ذخیرهشود.4- نام شما در ایمیلهایارسالیممکن است دوست داشته باشیدنام شما در ایمیلهایی که میفرستید یک نام خاص باشد تا نام و نام خانوادگی تان که درابتدای ثبت نام وارد کرده اید. برای تنظیم نام تان در ایمیلهای ارسالی پس از مراجعهبه Options و سپس General Preferences در قسمت From name یک نام برای خود در نظربگیرید و با استفاده از دکمه Save تغییرات را ذخیره کنید.
__________________
چند ترفند ويندوزي
1. اگر می خواهیدمرورگرتان با آدرس مورد نظر شما اجرا شود و مستقیما به سایت دلخواه تان برود، فقطکافی است آدرس سایت را در منوی Run تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. به طور مثالhttp://www.yahoo.com.

2. همه منوهای ويندوز، کلیدهای میانبر دارند کهاز ترکیب کلید Alt با یکی از حروف موجود در نام آن منو، ساخته شده است. در حالتعادی بازدن کلید Alt، این حروف میانبر، با یک زیر خط مشخص می شوند. به منظور نمایشدائمی این زيرخط ها، با کلیک راست روی میز کار و انتخاب گزينه Properties از منویظاهر شده، به زبانه Appearance بروید. در ادامه دکمه Effects را کلیک کرده و علامتگزینه Hide underline letters for keyboard navigation until press the [Alt] key را برداريد.

3. اگر می خواهید با زدن کلید Caps Lock، Num Lock یا Scroll Lock، صدایی از کامپیوترتان پخش شود، کنترل پنل را باز کرده، به قسمت Accessibility رفته و گزینه Togglekeys را فعال کنید.

4. در ويندوز XP، با نگه داشتن کلید Shift در پنجره Turn off computer، دکمه Standby به Hibernate تبدیل می شود. Hibernation یا خواب زمستانی، وضعیتی است که در آن، کامپیوتر قبل از خاموش شدن،محتويات حافظه را روی هارد دیسک ذخیره می کند و یا هنگام راه اندازی مجدد، ویندوزرا با همان وضعیت قبلی بالا می آورد.

5. اگر ويژگی Hibernate روی ویندوزشما فعال نیست، برای فعال کردن آن، قسمت Power Options را از کنترل پنل باز کرده وبه زبانه Hibernate بروید. اگر چنین زبانه ای وجود ندارد، دلیل آن، عدم پشتیبانیسخت افزار کامپیوترتان از این ویژگی است. در زبانه Hibernate گزینه Enable hibernation را فعال کرده و دکمه OK را کلیک کنید.
__________________
فایلهایتان را همواره مخفی نگاهدارید
اکثر کاربران ویندوز XP با قابلیت Hidden کردن یا مخفی کردن فایلها از طریق قسمت Folder Option آگاهیدارند. هنگامی که شما فایل یا فولدری را Hidden میکنید کافی است که از طریق View > Folder Option قابلیت دیدن فایلهای Hidden را فعال کنید تا این فایلهای مخفیشده به سادگی مجدد رویت شوند. اما در این ترفند قصد داریم روشی بسیار کارآمد را بهشما معرفی کنیم که همواره فایلهایی که Hidden کرده اید را Hidden نگه میدارد! بهطوریکه حتی با فعال کردن گزینه Show hidden files and folders هم فایلها همچنانمخفی باقی خواهند ماند.

بدین منظور:
از منوی Start وارد Run شده و عبارت regedit راتایپ نموده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
حالا به آدرس زیربروید:
HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/Advanced/Folder/Hidden/SHOWALL
اکنون از قسمت دیگر صفحه روی CheckedValue دوبار کلیک کنید. در پنجره باز شده Value را از 1 به 0 تغییر دهید.
حالا OK کرده و خارج شوید.اکنون اگر در My Computer از منوی View وارد Folder Options شوید و سپس به تب View بروید ، در قسمت Hidden files and folders ، تیک گزینه Show hidden files and folders را بزنید وخارج شوید در صورت بازگشت مجدد خواهید دید که این گزینه لغو خواهد شد و هموارهفایلهای شما به حالت Hidden باقی خواهند ماند.
7 ترفند کاربردی در نرم افزار Word
قصد داریم تا هم اکنون 7ترفند ساده اما کاربردی در نرم افزار Word را به شما معرفی کنیم. با بکار بستن اينترفندها در کار خود با نرم افزار Word سرعت بخشيد و همچنین خود را حرفه ای تر نشاندهید.

1-با فشردنکليد Shift + F5 مي‌توانيد به قسمتي از متن که بتازگي تغييري در آن ايجاد کرده ايدبرويد. فشردن مجدد اين کليدها شما را به قسمت‌هاي تغيير يافته قبلي متنمي‌برد.2-اگر فرمت قسمتياز متن را تغيير داده ايد، مثلا رنگ يا نوع فونت آن را عوض کرده ايد و حالامي‌خواهيد به همان وضعيت پيش فرض Word برگردانيد، مي‌توانيد آن بخش از متن راانتخاب و کليدهاي CTRL + SPACEBAR را فشار دهيد.3-وقتي مي‌خواهيد بخشي از متن را انتخاب نمائيد،مي‌توانيد کلمه ALT را پائين نگه داريد و با ماوس DRAG کنيد. اين کار باعث مي شودعمل انتخاب به صورت مستطيل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشمگيري افزايشيابد.4-وقتي در حال تايپکردن يک متن انگليسي هستيد و به دنبال مترادف يک کلمه خاص مي گرديد، کافيست نشانگررا در کنار و يا در زير کلمه مربوطه ببريد و کليدهاي Shift + F7 را فشار دهيد. بااين کار فهرستي از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمايش دادهمي‌شود.5-در پنجره Print Preview شما مي‌توانيد پيش از پرينت گرفتن ، پيش نمايشي از فايل خود را ببينيد. براي انجام تغييرات در همين صفحه، کافيست روي آيکون Magnifier کليک نمائيد تا اجازهتصحيح در متن به شما داده شود.6-اگر مي‌خواهيد همزمان دو بخش مختلف از يک Document را ببينيد،مي‌توانيد فايل مربوطه را در نرم افزار Word باز کرده، ماوس را بالاي فلش موجود دربالاي نوار لغزان نگه داريد تا نشانگر ماوس به شکل دو خط موازي با دو فلش در بالا وپائين آن درآيد. آنگاه کليک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پائين بکشيد. حال صفحه به دو قسمت تقسيم مي‌شود که در هر دو بخش همان فايل نمايش داده مي‌شود وهمزمان مي‌توانيد دو بخش مختلف فايل را ببينيد و ويرايشکنيد.7-فرض کنيد يک فايلطولاني داريد و پيدا کردن مطالب برايتان دشوار، کافيست گزينه Document Map را ازمنوي View انتخاب کنيد تا فهرستي از عناوينDocument شما را نشان دهد. حال با کليکبر هر عنوان به آن قسمت از فايل خود پرش مي‌کنيد.
__________________
بررسی علل کاهش سرعت کامپيوتر وراه های رفع آن
شايد تاکنون برای شما اين سوال مطرح شدهباشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپيوتر و کند کار کردن آن چيست و برای بهبود و ياافزايش سرعت آن می بايست چه اقدام و يا اقداماتی را انجام داد ؟ پاسخ به سوال فوقمتغير بوده و ممکن است دلايل متعددی در اين رابطه وجود داشته باشد . در برخی مواردممکن است با رعايت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سيستم مشکل برطرف گردد و درموارد ديگر ممکن است مجبور به ارتقاء سيستم و يا تعويض قطعات مسئله دار گرديم . دراین ترفند قصد داریم به برخی نکات اوليه به منظور بهبود کارآئی سيستم اشاره کنیم.

* <LI dir=rtl>اجرای دقيق Scan disk : وجود اشکال در فايل هایذخيره شده بر روی هارد ديسک ممکن است کاهش کارآئی سيستم و بروز اشکالات فيزيکی هاردديسک را بدنبال داشته باشد . با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زيادی ازخطاهای موجود بر روی هارد ديسک را برطرف نمود . برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجوداشکالات فيزيکی بر روی هارد ديسک را نيز انجام خواهد داد . بخاطر داشته باشيد که باتوجه به ظرفيت هارد ديسک نصب شده بر روی کامپيوتر ، فرآيند بررسی وضعيت هارد ديسکمی تواند مدت زمان زيادی بطول انجامد و نمی بايست در اين فاصله عمليات خاصی راانجام داد .
<LI dir=rtl>حذف فايل های موقت موجود بر روی هارد ديسک : فايلهای موقت به آندسته از فايل ها اطلاق می گردد که معمولا" پس از نصب يک برنامههمچنان بر روی هارد ديسک باقی می مانند و می توان بدون نگرانی اقدام به حذف آناننمود .
<LI dir=rtl>حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر: فايلهای cache شده ، به آندسته از فايل هائی اطلاق می گردد که در زمان استفاده ازاينترنت بر روی سيستم شما باقی مانده و اغلب شامل تصاويری می باشند که به منظورنمايش صحيح صفحات وب ، برنامه مرورگر مجبور به دريافت آنان از اينترنت شده است .
<LI dir=rtl>defrag نمودن فايل های موجود بر روی هارد ديسک : defrag ، سازماندهی فايل های موجود بر روی هارد ديسک را بگونه ای انجام خواهد دادکه امکان بازيابی آنان با سرعت بيشتری ميسر می گردد .
<LI dir=rtl>اجرای يک برنامه ويروس ياب : اغلب ويروس هایکامپيوتری درصد بالائی از منابع سيستم را استفاده می نمايند . همين موضوع می تواندکاهش کارآئی سيستم را بدنبال داشته باشد . برخی از ويروس ها حتی می توانند باعث ازکارافتادن کامل سيستم گردند . به منظور برخورد موثر با ويروس های موجود همواره سعینمائيد که از يک برنامه آنتی ويروس بهنگام شده استفاده کرده و عمليات پويش به منظوريافتن ويروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار نمائيد .
<LI dir=rtl>بررسی سيستم به منظور وجود Spyware : تعداد زيادیاز وب سايـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سيستم شما می نمايند . يک spyware می تواند صرفا" در حد و اندازه يک کوکی ساده باشد که وب سايت های ملاقاتشده توسط شما را در خود ثبت می نمايد و يا برنامه هائی باشند که امکان دستيابی سايرافراد به کامپيوتر شما را فراهم می نمايند . در اين رابطه می توان از برنامه هایمتعدد Anti Spyware به منظور پويش و برخورد با اين نوع برنامه ها استفاده نمود .
<LI dir=rtl>غيرفعال نمودن برنامه های نصب شده غيرضروری:يکیديگر از دلايلی که می تواند کاهش سرعت کامپيوتر را بدنبال داشته باشد ، تعداد وتنوع برنامه هائی است که در زمان راه اندازی سيستم اجراء می گردند. در ويندوز XP میتوان با استفاده از برنامه کاربردی MsConfig برنامه هائی را که در زمان راه انداریسيستم فعال می گردند مشاهده و در رابطه با آنان تعيين تکليف نمود . با استفاده ازبرنامه MsConfig صرفا" می توان ليست برنامه هائی را که در زمان راه اندازی سيستماجراء می گردند مشاهده نمود و نمی توان از اين طريق آنان را حذف نمود . پيشنهاد میگردد که حتی المقدور از نصب برنامه های غير ضروری بر روی کامپيوتر اجتناب گردد ،چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سيستم را استفاده خواهد کرد و بديهی استکه در اينچنين مواردی می بايست در انتظار کاهش کارآئی سيستم بود. بخاطر داشته باشيدکه برای حذف يک برنامه از روی کامپيوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بايستاستفاده گردد . حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در اين رابطه کافی نبوده واطلاعات مربوط به آنان همچنان در ريجستری باقی خواهد ماند .
<LI dir=rtl>پاک کردن ريجستری : ريجستری تنظيمات و اطلاعات موردنياز ويندوز و ساير برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می نمايد . به موازاتافزايش فرآيندهای نصب و يا Uninstall ممکن است اطلاعات غيرضروری متعددی در ريجستریباقی بماند . در چنين مواردی می توان برای حذف اطلاعات غيرضروری موجود در ريجستریاز برنامه های کاربردی متعددی استفاده نمود .
<LI dir=rtl>ايجاد يک فايل Swap با ظرفيت ثابت : هر يک از نسخه های ويندوز تابع يک رويکرد خاص برای Paging وفايل swap ذخيرهشده بر روی هارد ديسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلیاز فايل swap به منظور ذخيره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فايل فوق ثابتنبوده و می تواند با توجه به شرايط موجود تغيير نمايد . پس از استفاده از تمامیفضای حافظه و ظرفيت اختصتاص يافته برای فايل swap ، ويندوز اقدام به افزايش ظرفيتآن می نمايد . در صورت تحقق چنين شرايطی سرعت و کارآئی سيستم کاهش پيدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفيت فايل swap می توان از گزينه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا" می توان حداقل و حداکثر ظرفيت فايل swap را مشابه و معادل سيصدمگابايت در نظر گرفت .
<LI dir=rtl>بهنگام نمودن درايورهای سيستم : پيشنهاد می گردد همواره درايورهای مربوط به کارت ويدئو و کنترل کننده IDE بهنگامشده و از جديدترين درايورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .
<LI dir=rtl>استفاده از حافظه RAM بيشتر و هارد درايوهائی با 7200دور در دقيقه ( RPM ) : حافظه اصلی و هارد درايو دو قطعه اصلی در کامپيوتر میباشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند . افزايش حافظه RAM میتواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپيوتری بدنبال داشتهباشد . سعی گردد از هارد درايوهائی استفاده گردد که RPM ( دور در دقيقه ) بالائیداشته باشند ( نظير 7200 دور در دقيقه ) .
* تبديل سيستم فايل : درصورتی که بر روی سيستم شما ويندوز 95 نصب شده است ، ويندوز از سيستم فايل FAT 16 استفاده می نمايد . در صورت تبديل سيستم فايل فوق به FAT 32 ، سرعت سيستم افزايشنخواهد يافت ولی حجم و تعداد فايل هائی را که می توان بر روی هارد ديسک ذخيره نمود، افزايش می يابد . در صورت استفاده از ويندوز XP و يا 2000 ، ارتقاء FAT16/32 به NTFS بهبود کارآئی و امنيت سيستم را بدنبال خواهد داشت . توجه داشته باشيد که پس ازتبديل سيستم فايل ، امکان برگشت به وضعيت قبلی وجود نخواهد داشت. نسخه های ويندوز 95 ، 98 ، SE و ME قادر به خواندن اطلاعات از سيستم فايل NTFS نمی باشند . بنابرايندر صورتی که قصد استفاده از سيستم به صورت dual-booting ( نصب بيش از يک سيستم عاملو انتخاب يکی از آنان در زمان راه اندازی سيستم ) را داشته باشيد و يا تمايل بهاشتراک درايوهای موجود بين چندين سيستم عامل را داريد ، بهتر است که از FAT32 استفاده نمائيد .

در صورتیکه تمامی موارد اشاره شده منجر به حل مشکل کاهش سرعت نگردد ، می توان هارد ديسک رامجددا" فرمت و اقدام به نصب سيستم عامل و ساير نرم افزارهای دلخواه نمود و يا درصورت ضرورت سخت افزار سيستم را ارتقاء داد.
مدت زمان کارکرد مانیتور از زمانخرید تا به حال
قصد داریم یک ترفند جالبرا به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید به مدت زمان روشن بودن و کارکردمانیتور خود از زمان شروع به کار آن پی ببرید. لازم به ذکر است که این ترفند تنهامخصوص مانیتورهای LG است.

برای این کار:
دکمه Menu موجود بر روی مانیتور LG خود را فشار دهید.
خواهید دید که یک صفحه باز میشود. در این صفحه با استفادهاز کلیدهای بالا پایین موجود بر روی مانتور به قسمت Setup که آیکون آن یک انگشت دستمیباشد بروید.
حال دکمه Select را فشار دهید.
بر روی قسمت Language بروید وبا استفاده از دکمه های چپ و راست زبان منو را به زبان ژاپنی تغییر دهید. هم اکنونخواهید دید که در پایین صفحه منو ، مدت زمان روشن بودن مانیتور شما از بدو شروع بهکار نشان داده خواهد شد. (عبارت HR مخفف Hour به معنی ساعت است)
__________________

_________________
<br>
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
ترفند ها
مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
تالار گفتمان و انجمن های علمی آموزشی مهر :: کامپیوتر و آی تی :: ترفند و آموزش-
پرش به: